Amikor bejelentettem otthon, hogy Finnországba készülök jönni, kétféle reakciót kaptam, volt, aki szinte még nálam is lelkesebb volt és szuperörült, hogy ezt választottam, és volt a másik reakció, hogy „uh jaj, de ott hideg van”. Hát Barátaim, jelentem tényleg hideg van, DE (és ez egy nagyon fontos de), nem kibírhatatlan és akármennyire is nehéz elhinni nem fagyok meg akárhányszor kilépek az utcára, pedig én is a fázós fajta vagyok. :D
Rá is térek a lényegre, ebben a bejegyzésben, alap infókat gyűjtöttem össze, hogyan érdemes készülni a hidegre ha egy Finnországhoz hasonló, nem éppen trópusi országba készülsz utazni. Vaasa városa - ahol én vagyok - az ország nyugati felén fekszik, a Botteni-öböl partján, szóval még nincs annyira nagyon északon, hogy szuperextrém hideg legyen, viszont mivel elég szeles a város, néha hidegebbnek érződik az idő.
Általában a január a leghidegebb hónap, ekkor az átlagos nappali hőmérséklet -2 Celsius fok körül alakul (hozzáteszem: állítólag, az adat innen van, gondolom hiteles) de azért hangsúlyozom, hogy ez ÁTLAG. Három hete vagyok a városban, azóta volt itt minden, mínusz 15 foktól plusz 5-ig, szóval azért van egy kisebb szórása a dolognak. Hóval még márciusban és akár áprilisban is találkozhatnunk majd, mert jobban melegedni az idő májustól fog, de nyáron is 20 fok körül van az átlag, ennél sokkal melegebb nem szokott lenni.
Ez az unalmas kis időjárás összefoglaló azért kellett, hogy kb tiszta legyen mi a helyzet itt. Szummázva a lényeg annyi, hogy hideg van, néha jobban, mint máskor, de azért nem vészes, főleg, ha tudod mit rángass magadra.
Jöjjenek is a csokorba szedett tippek:
#1 A megfelelő ruházat alapja a RÉTEGEZÉS, ahogy kedves szüleid, tanítónénid/tanítóbácsid az első (és aztán az összes) iskolai kirándulás előtt elmondták, hogy „Édes kislányom/kisfiam rétegesen öltözz fel. Ha hideg lesz, ne fázz, ha meleg lesz, akkor le tudd venni!”, így ez tök igaz itt is. A rétegek azért szükségesek, mert a közöttük lévő levegőt a tested szintén felmelegíti, így ez plusz melegíteni fog téged. Szóval a sima hétköznapokra egy-két zokni, egy gyapjú underlayer (alsó-felső), farmer (vagy más szívós anyagú nadrág), egy midlayer és egy pulcsi, a szuperjó télikabid és csizmád, sapka-sál-kesztyű és mehetsz is. Nem kell túlgondolni.
#2 MA másik szuper fontos dolog, hogy a MEGFELELŐ ANYAGÚ RUHÁKat viseld. Mit jelent ez? Röviden annyit, hogy vannak olyan anyagok, amik melegnek tűnhetnek, de nem azok, vannak, amik nem is tűnnek melegnek és nem is azok, és van ami tényleg melegít és, ami még fontosabb, meg is tartja a hőt és jól elvezeti a nedvességet.
AMIT NE: A szintetikus anyagokat (poliészter, poliamid, akril, neylon) jobb kerülni, nem olyan tartósak és kevésbé környezetbarátok, emellett akármennyire is pihipuhinak és melegnek tűnik, néha a pamut sem a legjobb választás, mert magában tartja a nedvességet, amitől hűvesebbnek érzed majd az anyagot magadon. Középső rétegnek oké lehet, de ne aláöltözősnek válaszd.
AMIT IGEN: Általában a természetes anyagok jobban teljesítenek a hidegben, ilyenek a gyapjú, merino gyapjú, kasmír és moher. Ezek mindenféle rétegszinten megfelelők lehetnek, persze nem olcsók, ezért nem mondom, hogy 20 merino gyapjú pulóvert vegyél, de egy-kettő szerintem megéri.
#3 Külön kiemelendő a megfelelő TÉLI KABÁT, vagy parka. Erre tekints úgy, mint egy befektetésre, fontos, hogy vízálló és szélálló kabit válassz. Javaslom, a hosszabb fazont és a kapucnit.
#4 A TÉLI BAKANCS, a kabát mellett a másik, ami essetial. Szintén víz és szélálló legyen, illetve a talpa legyen megfelelő gumis anyagból, hogy minél kevésbé csúszkálj a jeges járdán. (Ez valid veszély, csak mondom.) Érdemes egy mérettel nagyobbat választani, hogy a zoknik is elférjenek benne és ne nyomja a lábad.
#5 KIEGÉSZÍTŐK. És itt most a sapka-sál-kesztyű trióra kell gondolni. Mindhárom szuper fontos, főleg, hogy a fejeden és nyakadon keresztül nagyon sok hőt tudsz veszíteni, így nem érdemes ezekről a részekről megfeledkezni. Nincs extra ajánlásom hozzá, amit otthon is viselsz, szerintem az ide is tök oké. Kesztyűből én hoztam egy sima kötöttet, amit otthon is hordok és egy síkesztyűt, mert hát hogy inkább legyen. Utóbbit még nem használtam, mert nekem macerás folyton levenni meg felhúzni, mikor a telefonom nézem, hogy éppen jó utcában vagyok-e. Szóval én azt mondom, hogy mindegy milyen, de legyen kesztyűd.
#6 Ez a pont a szívügyem. HIDRATÁLÁS ÉS FÉNYVÉDELEM. Ahhoz, hogy ne repedezzen millió darabra a bőröd az arcodon, kezeden, akárhol, muszáj megfelelően hidratálni, a hideg miatt ilyenkor egy testesebb krém is nyugodtan előkerülhet még azoknak is, akiknek kombinált, zsíros bőrük van. Egy ceramidos szuper hidratálókrém jó barátotok lesz! 😊 A fényvédőt meg mindig kenni kell, télen is. Plusz a káros UV sugarakat a fehér hó zseniálisan visszaveri, így légyszi legalább egy SPF 30-as fényvédő krémet dobjatok fel magatokra reggelente!
Összességében nem kell túlgondolni dolgokat és nem kell vagyonokat költeni meleg ruhákra. Van itt is mosógép (kigondoltavolna), így nem kell mindenből nyolcvanötöt venni, legyen mindenből egy-két csere és helló. Sok jó dolgot lehet találni otthon a Dechatlonban vagy a Hervisben is, de online is érdemes lehet körülnézni.
Linkelek ide két oldalt, amikből annó én is okosodtam, tele vannak hasznos infókkal, néhány konkrét ajánlással, böngésszétek.
A kathrindeter.com az egyik és independenttravelcats.com a másik.
Záró gondolatnak pedig annyit, hogy ne ijesszen meg Titeket a hideg, mindenre fel lehet készülni és Finnország fantasztikus hely érdemes egyszer idelátogatni!
Réka
Nincs rossz idő, csak rossz öltözék. A sisu veled van! :D